מאמרים
 
אודות
 
צור קשר
תרגום:
א
א
א
מילון עברי עברי
מילים נרדפות
צירופים וביטויים
ראשי תיבות
מילון עברי אנגלי בטא
גימטריה
חרוזים
זכר או נקבה צומת משקפיים גרב תחתונים

סקר השבוע בדק שמות עצם זכריים שונים, שדוברי העברית מתבלבלים ומתייחסים אליהם כנקבה לעיתים תכופות יחסית. המילים צומת וגרב, מסתבר גורמות לבלבול רב, לעומת משקפיים ותחתונים, שעל-פי הסקר צורת הזכר שלהן גורמת לפחות בעיות.

הסיבה העיקרית לבלבול במילה צומת היא הסיומת ת', שאופיינית לשמות עצם נקביים. עם זאת, קיימים מספר שמות זכריים באותו משקל, כגון נופת ותופת, שבהן טעות במין היא נדירה. סיבה אפשרית לכך היא שאלו מילים שלא נוטים להצמיד להם מספר או תואר – המצבים העיקריים בהם מתבטא המין של מילה. סיבה נוספת לטעות בצומת היא קיומה של צורת הנקבה במקורות מאוחרים, כפי שמפורט במאמר של האקדמיה ללשון עברית – צֹמֶת – זכר או נקבה?

במילה גרב מרבים לטעות, ככל הנראה, בגלל צורת הריבוי הזוגי – גַרְבַּיִם, המתאימה לנעליים ורגליים, שתיהן מילים נקביות המופיעות בסמוך אליה לעיתים קרובות. מגפיים היא מילה זכרית, אך פחות נפוצה. מרבית המילים בהן השתמרה צורת הזוגי הן באברי גוף, כגון ידיים, לחיים, שפתיים, עיניים וכו', ואילו צורת הזכר נפוצה בשמות של מכשירים וכלים, כגון מספריים, משקפיים, מלחציים, מלקחיים, אופניים וכו'.

מכאן אנו מגיעים ל"משקפיים", שרבים מייחסים להם צורת נקבה, אם כי לעיתים רחוקות יותר מ"צומת" ו"גרב", על-פי הסקר. השגיאה, לפחות לכאורה, הידועה ביותר, היא בשירו של נתן אלתרמן "סיום" (אל תרכיבו משקפיים...), שהתפרסם בביצועו של אריק איינשטיין. בבלוג "עונג שבת" מתייחסים לכך ומציעים הסבר (סעיף ד').

למילה "תחתונים" גם מתייחסים לפעמים כנקבה, אם כי לעיתים רחוקות יותר, ככל הנראה. המילה נגזרה מהביטוי "בגדים תחתונים", כלומר הצורה הזכרית כבר קבועה בה. ובכל זאת, לפי בדיקה בגוגל, למשל, קיימות תוצאות רבות ל"תחתונים אדומות", "תחתונים שחורות" וכו' – במספר דומה למקבילות בצורת זכר. מעניין, שמ"תחתונים" נוצרה צורה נוספת וחסכונית יותר – "תחתון", בדומה ל"מכנס" שמשמעותו זהה ל"מכנסיים". שתי הצורות, תחתון ומכנס, זכריות ובהן לא קיים בלבול.

ולסיום, הנה תוצאות הסקר, בהשתתפות למעלה מ-3000 גולשים:

 
44%
צומת
 
35%
גרב
 
12%
משקפיים
 
8%
תחתונים

ככל שהטעות רווחת יותר היא נשמעת פחות מוזרה, ושייכת יותר לעברית. רוביק רוזנטל ב"זירה הלשונית" לא רואה ב"גרב" או בצורות שגויות (לכאורה) אחרות שיבוש, היות שאין מניעה משמות עצם בעברית להיות דו-מיניים - גרב – זכר או נקבה.

המילה המעצבנת ביותר בעברית
מילוג ו"הזירה הלשונית" של רוביק רוזנטל יוצאים לכבוד השנה האזרחית החדשה במיזם "המילה המעצבנת ביותר בעברית". מהי המילה המעצבנת ביותר בעיניכם?
אחי
כאילו
מאתגר
כוּסית
מותק
הזוי
מדהים
קסום
כפרה
מפנק
דווחו לנו על טעות