מאמרים
 
אודות
 
צור קשר
תרגום:
א
א
א
מילון עברי עברי
מילים נרדפות
צירופים וביטויים
ראשי תיבות
מילון עברי אנגלי בטא
גימטריה
חרוזים
מקור המילה זכר / דרור ניר קסטל
הרבה שואלים על מקור המילה "זָכָר", אדם, חי או צומח המפרה את ביצית הנקבה. האם יש קשר לזֵכר ולזיכרון? כנראה כן. בכמה שפות שמיות – עברית, ארמית וערבית – השורש משותף הן לזָכר הן לזֵכר ולזיכרון. באכדית המשמעות של הפועל זכר, לעומת זאת, היא אמר או נשבע.
במקורות יש שתי פרשנויות עיקריות למילה "זָכר", במסכת נידה לא עב: "כר - זה כר, ואמר ר' יצחק דבי רבי אמי בא זכר בעולם בא ככרו בידו". כאן מפרשים כר במשמעות שלום כמו כרה ברית, הזכר מביא את השלום; ואילו בפרשנות השנייה מילקוט ראובני בפירוש לפרשת תזריע: "נקרא שמו זכר שחייב לזכור את בוראו ואת מצוותיו כי לכך נוצר". לדעתנו, הפרשנות השנייה קרובה יותר לאמת, כפי שמלמדת אותנו ההשוואה בין השפות השמיות
אז מה באמת הקשר? אנחנו יודעים שהזכר בתרבויות אלו היה ה"מפרנס", מי שיורש את הנכסים ומי ששמו עובר לצאצאיו. מכאן אכן נשאר לו זֵכר. האם המילה זֵכר היא מקור המילה זָכר או להפך? אין תשובה חד-משמעית, אבל סביר יותר שהמילה המופשטת נובעת מהמילה המוחשית, כך למשל ברור שהמילה "ראש" בצירופים "ראש ההר" או "ראש השבט" היא מילה שאולה מהאיבר "ראש" שבגוף האדם. לכן לדעתנו, זיכרון וזֵכר נובעות מזָכר, ולא להפך.
נקבה, לעומת זאת, מקורה במילה "נקב", ולכן לא שונה בדרך יצירתה ממילה אחרת בסלנג ההמוני לתיאור אישה מושכת, שזכתה לביקורת משום צמצומה לאבר אחד בלבד.
המילים הנרדפות השכיחות לזכר הן "איש" ו"גבר". "גבר" משמשת בעיקר לתיאור זכר בוגר, להבדיל מילד או מנער. "איש" היא מילה ניטרלית יותר, שלפעמים מתארת רק זכר ולפעמים את האנושות בכלל, כמו בביטוי "אין שם איש".
דרור ניר קסטל, הבעלים של "דרור שירותי טקסט: לשון ותוכן". בעל תארים ראשון ושני בלשון עברית מאוניברסיטת בר-אילן.
?>
המילה המעצבנת ביותר בעברית
מילוג ו"הזירה הלשונית" של רוביק רוזנטל יוצאים לכבוד השנה האזרחית החדשה במיזם "המילה המעצבנת ביותר בעברית". מהי המילה המעצבנת ביותר בעיניכם?
מדהים
כפרה
מותק
כוּסית
כאילו
הזוי
מאתגר
קסום
אחי
מפנק
דווחו לנו על טעות