מאמרים
 
אודות
 
צור קשר
תרגום:
א
א
א
מילון עברי עברי
מילים נרדפות
צירופים וביטויים
ראשי תיבות
מילון עברי אנגלי בטא
גימטריה
חרוזים
דוגמה או דוגמא

אחרי שבשבוע שעבר שאלנו אם אומרים מזרן או מזרון, בשאלת השבוע ביקשנו להכריע בין שתי צורות שנהגות באופן זהה, אך נכתבות בשני אופנים שונים – דוגמה ודוגמא. אחרי תוצאה שקולה מאוד בסקר הקודם, הפעם קיבלנו תשובה ברורה מאוד - 71% מהגולשים הצביעו ל-"דוגמא" ו-29% ל-"דוגמה". בסך הכל השתתפו בסקר 405 גולשים.

 
71%
דוגמא
 
29%
דוגמה

השאלה מתייחסת בעקיפין לקבוצת מילים נוספות שמסתיימות ב-א' או ב-ה', ושרדו בעברית המודרנית בצורה המסתיימת ב-א' – כגון קופסא או קופסה, סיסמא או סיסמה, נוסחא או נוסחה, גרסא או גרסה, סדנא או סדנה, משכנתא או משכנתה ועוד. לעומתן, מילים אחרות לא שרדו כלל בצורתן המסתיימת ב-א', לדוגמא, פִּסְקָא, פִּתְקָא, גִּמְלָא, בַּעְיָא. ואילו המילה אסמכתא לא ממש התקבלה בצורתה החדשה, אסמכתה. ראו פירוט של מילים אלה באתר "השפה העברית"

המקור של מרבית המילים האלו הוא מארמית, וכמה משפות אחרות, כגון לטינית ויוונית. לאחר שחדרו לעברית עם סיומת א', בעלת צליל זהה לסיומת הנקבה ה', הן התקבלו כשמות עצם נקביים, ונוספה להן הצורה עם הסיומת ה', במקביל לזו עם א'. האקדמיה ללשון עברית, המנסה בדרך-כלל להכריע כאשר יש שתי צורות מתחרות, קבעה כי הסיומת ה' היא התקנית במקרים אלה, עם כמה יוצאים מהכלל במטרה להתאים לצורת הנקבה הנפוצה בעברית.

יש לציין, כי גם בהחלטת האקדמיה, מתירים להשתמש בשתי צורות הריבוי, כגון דוגמות ודוגמאות, עסקאות ועסקות (על אף שמציינים בהחלטה את הצורה הלא שימושית עֲסָקוֹת), משכנתאות ומשכנתות (גם כאן – הכוונה למשכנתות במלרע, בעוד שבעברית המדוברת הצורה תבוא לרוב במלעיל - משכנתות). לעיתים, נוצרה בפועל נורמה ברורה לגבי צורת הריבוי המועדפת: סיסמאות ולא סיסמות ומצד שני סוגיות ולא סוגיאות.

למרות ההחלטה לעיל, על פי תוצאות הסקר לא נראה שהצורות הארמיות, עם א' בסופן, בסכנה. המילים סיסמא, נוסחא, גרסא, קופסא ואחרות עדיין נמצאות בשימוש נרחב, ולא נראה שהן צפויות להיעלם בקרוב. אפשר לאמת זאת באופן חלקי, או לפחות לקבל תחושה באמצעות מבחן גוגל זהיר, על אף הבעיות במבחן זה.

המילה המעצבנת ביותר בעברית
מילוג ו"הזירה הלשונית" של רוביק רוזנטל יוצאים לכבוד השנה האזרחית החדשה במיזם "המילה המעצבנת ביותר בעברית". מהי המילה המעצבנת ביותר בעיניכם?
כאילו
מותק
הזוי
קסום
כפרה
מדהים
מפנק
אחי
כוּסית
מאתגר
דווחו לנו על טעות